Merlot
Merlot
Dá se říci, že neexistuje vinařská země, kde by se Merlot nepěstoval. Jedná se o univerzální odrůdu, která dává jak plná a vydatná, tak i měkká a smyslná vína. Ve Francii se tato odrůda používá zejména pro výrobu klasických vín v oblastech Pomerol a St-Emilion. V zemích Nového světa jako jsou Chile a Jižní Afrika, je Merlot zárukou svůdných šťavnatých vín. Vína z Merlotu jsou charakteristická vůní a chutí třešní a švestek.
#rozdeleni-popisku#
Odrůda Merlot pochází původně z regionu Bordeaux ve Francii. Tato nekomplikovaná odrůda dodává vínům plnou a ovocnou chuť, přičemž obsahuje poměrně málo tříslovin, například ve srovnání s Cabernetem. Merlot si ale s Cabernetem skvěle rozumí, což je důvod, proč se tak často vyskytují tyto dvě odrůdy ve vybraných vínech. Mladý a svěží Merlot lze hledat v italských vínech z oblasti Benátska, v Trentinu anebo v historickém regionu Languedoc na jihu Francie. Přesto lze také nalézt šlechtěné verze Merlotu, které patří k největším, nejvzácnějším a nejdražším vínům na světě. Příkladem může být legenda z Bordeaux zvaná Petrus anebo toskánské Masseto z Tenuta dell´Ornellaia.
Charakteristika Merlotu
Obecně se Merlot vyznačuje ovocnými tóny třešní, malin a švestek. Dále se mohou objevit náznaky cedrového dřeva, tabáku, vanilky, hřebíčku nebo moccacina. Intenzita kyselinky i tříslovin je zpravidla středně vyvážená. Tento vzorec ale neplatí pro všechna vína vyrobená z Merlotu, protože Merlot je tak trochu takový chameleon. V chuti se odráží nejen klima a místo, kde se Merlot pěstuje, ale také jak je vinifikován. Podívejme se tedy společně blíže na to, jak se liší vlastnosti Merlotu dle regionu, kde je pěstován. Víno se liší podle toho, zda Merlot vyrůstá v chladnějším anebo teplejším klimatu.
Merlot, který vyrůstá v chladnějším podnebí, se vyznačuje vyšší zemitostí a vyšší přítomností tříslovin. Tento typ Merlotu vzniká především ve vinařských oblastech Francie, Itálie a Chile.
V teplejším podnebí vzniká Merlot, který má vyšší podíl ovocných tónů a nižší zastoupení tříslovin. Někteří vinaři nechávají dozrát Merlot v dubových sudech až 24 měsíců, aby získali z Merlotu více struktury. Klasickým příkladem Merlotu z teplejšího podnebí je Kalifornie, Austrálie nebo Argentina.
A k čemu se hodí Merlot podávat? Merlot se dobře kombinuje s kuřecím masem a jiným lehkým masem, stejně tak se dobře podává k lehce kořeněným tmavým masům. Se středním obsahem tříslovin a ne příliš vysokou kyselinkou můžete Merlot kombinovat s rozmanitou paletou pokrmů všech kuchyní.